ACOV-SUB-37NB22
DigiKey Part Number
AE11484-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-37NB22
Description
CONN BACKSHELL 37POS 45DEG BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position Two Piece Backshell Connector Black 45° Unshielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-37NB22 Models
Category
Cable Exit
45°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Plastic
Part Status
Active
Material
Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Accessory Type
Two Piece Backshell
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Number of Positions
37
Features
Mating Screws 4-40
Compatible Shell Size
C
Color
Black
Compatible D-Sub Size
37pos and HD62pos