ACOV-SUB-15MB39
DigiKey Part Number
AE11551-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACOV-SUB-15MB39
Description
CONN BACKSHELL 15POS 90DEG SHLD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Two Piece Backshell Connector Silver 90° Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACOV-SUB-15MB39 Models
Category
Cable Exit
90°
Manufacturer
Assmann WSW Components
Shielding
Shielded
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Material
Zinc
Accessory Type
Two Piece Backshell
Plating
Nickel
Number of Positions
15
Hardware
Assembly Hardware, Grommets
Compatible Shell Size
A
Features
Mating Screws 4-40
Compatible D-Sub Size
15pos and HD26pos