16-350000-11-RC
DigiKey Part Number
A747-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16-350000-11-RC
Description
SOCKET ADAPTER SOIC TO 16DIP 0.3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMD to DIP SOIC 16 0.050" (1.27mm) FR4 Epoxy Glass
Category
Number of Positions
16
Manufacturer
Aries Electronics
Pitch
0.050" (1.27mm)
Series
Board Thickness
0.062" (1.57mm) 1/16"
Packaging
Tube
Material
FR4 Epoxy Glass
Part Status
Active
Size / Dimension
1.600" L x 0.450" W (40.64mm x 11.43mm)