AACS773-3KCB100B-PFF-T
DigiKey Part Number
5875-AACS773-3KCB100B-PFF-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AACS773-3KCB100B-PFF-T
Description
CURRENT SENSOR OL 100A 5-CB
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±100A 1 Channel Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Linearity
±0.2%
Mfr
Accuracy
±1%
Voltage - Supply
3.3V
Current - Supply (Max)
12mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Sensitivity
13.2mV/A