AMTP65H150G4PS
DigiKey Part Number
5318-AMTP65H150G4PS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMTP65H150G4PS
Description
GAN FET N-CH 650V TO-220
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 13A (Tc) 300W (Tc) Through Hole TO-220
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 6 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
598 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
150mOhm @ 10A, 10V