LTC6655LNBHMS8-2.5#PBF
DigiKey Part Number
505-LTC6655LNBHMS8-2.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC6655LNBHMS8-2.5#PBF
Description
IC VREF SERIES 0.025% 8MSOP
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.025% 5 mA 8-MSOP
EDA/CAD Models
LTC6655LNBHMS8-2.5#PBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
0.12ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
0.21ppmrms
Packaging
Tube
Voltage - Input
13.2V
Current - Supply
7.5mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
5 mA
Tolerance
±0.025%
Base Product Number
Temperature Coefficient
2ppm/°C