LTC4121IUD-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTC4121IUD-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4121IUD-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 16-QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC4121IUD-4.2#PBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
40V
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Surface Mount
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Package / Case
16-WFQFN Exposed Pad
Current - Charging
Constant - Programmable
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Charge Current - Max
400mA