LTC1844ES5-2.5#TRMPBF
DigiKey Part Number
LTC1844ES5-2.5#TRMPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LTC1844ES5-2.5#TRMPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LTC1844ES5-2.5#TRMPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1844ES5-2.5#TRMPBF
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
LTC1844ES5-2.5#TRMPBF Models
PSRR
50dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 150mA