LTC1261LIS8-4.5#PBF
DigiKey Part Number
LTC1261LIS8-4.5#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1261LIS8-4.5#PBF
Description
IC REG CHARG PUMP -4.5V 20MA 8SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -4.5V 1 Output 20mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTC1261LIS8-4.5#PBF Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.25V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
650kHz
Function
Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Negative
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Input (Min)
4.5V