LT1963EST-1.8#PBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 367
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1.137
Similar
STMicroelectronics
Similar
STMicroelectronics
Microchip Technology
In Stock: 500
Microchip Technology
MaxLinear, Inc.
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1963EST-1.8#PBF
DigiKey Part Number
LT1963EST-1.8#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1963EST-1.8#PBF
Description
IC REG LIN 1.8V 1.5A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT1963EST-1.8#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
120 mA
Packaging
Tube
PSRR
63dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A