LT1761ES5-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
505-LT1761ES5-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-LT1761ES5-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
505-LT1761ES5-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1761ES5-3.3#TRPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TSOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1761ES5-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA