LT1129CST-3.3#PBF
DigiKey Part Number
LT1129CST-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1129CST-3.3#PBF
Description
IC REG LIN 3.3V 700MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 700mA SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1129CST-3.3#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
90 mA
Packaging
Tube
PSRR
64dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA