ADP160ACBZ-3.3-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP160ACBZ-3.3-R7 |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 150MA 4-WLCSP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.96x0.96) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP160ACBZ-3.3-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 1.25 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 65 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB ~ 50dB (100Hz ~ 1kHz) |
Part Status Active | Control Features Enable |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Package / Case 4-WFBGA, WLCSP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V | Supplier Device Package 4-WLCSP (0.96x0.96) |
Voltage Dropout (Max) 0.195V @ 150mA | Base Product Number |