ADP121-AUJZ25R7
DigiKey Part Number
505-ADP121-AUJZ25R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP121-AUJZ25R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP121-AUJZ25R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP121-AUJZ25R7
Description
IC REG LIN 2.5V 150MA TSOT-23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADP121-AUJZ25R7 Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
21 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 µA
Digi-Reel®
PSRR
66dB (10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V