ADM7160AUJZ-2.5-R7
DigiKey Part Number
ADM7160AUJZ-2.5-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADM7160AUJZ-2.5-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADM7160AUJZ-2.5-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADM7160AUJZ-2.5-R7
Description
IC REG LIN 2.5V 200MA TSOT-23-5
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
ADM7160AUJZ-2.5-R7 Models
PSRR
54dB ~ 43dB (100kHz ~ 1MHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 200mA