ADG1209YRUZ
DigiKey Part Number
ADG1209YRUZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADG1209YRUZ
Description
IC SWITCH SP4TX2 200OHM 16TSSOP
Detailed Description
2 Circuit IC Switch 4:1 200Ohm 16-TSSOP
EDA/CAD Models
ADG1209YRUZ Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
95ns, 100ns
-3db Bandwidth
550MHz
Packaging
Tube
Charge Injection
0.4pC
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
1.5pF, 4.5pF
Switch Circuit
SP4T
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
4:1
Crosstalk
-85dB @ 1MHz
Number of Circuits
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
On-State Resistance (Max)
200Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
3.5Ohm
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply, Single (V+)
12V ~ 16.5V
Supplier Device Package
16-TSSOP
Voltage - Supply, Dual (V±)
±15V ~ 16.5V