AD9680BCPZ-1250
DigiKey Part Number
AD9680BCPZ-1250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD9680BCPZ-1250
Description
IC ADC 14BIT 64-LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-LFCSP (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD9680BCPZ-1250 Models
Category
Number of A/D Converters
2
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Architecture
Pipelined
Packaging
Tray
Reference Type
External, Internal
Part Status
Active
Voltage - Supply, Analog
1.25V, 2.5V
Number of Bits
14
Voltage - Supply, Digital
1.22V ~ 1.28V
Sampling Rate (Per Second)
1.25G
Features
Simultaneous Sampling
Number of Inputs
2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C