AD5300BRMZ
DigiKey Part Number
505-AD5300BRMZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5300BRMZ
Description
IC DAC 8BIT 8-MSOP
Detailed Description
8 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP
EDA/CAD Models
AD5300BRMZ Models
Category
Reference Type
Supply
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply, Analog
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Voltage - Supply, Digital
2.7V ~ 5.5V
Part Status
Active
INL/DNL (LSB)
±1 (Max), ±0.25 (Max)
Number of Bits
8
Architecture
String DAC
Number of D/A Converters
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Settling Time
6µs
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)