AD5246BKSZ10-RL7
DigiKey Part Number
505-AD5246BKSZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-AD5246BKSZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-AD5246BKSZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5246BKSZ10-RL7
Description
IC DIG POT 10K SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 128 Taps I2C Interface SC-70-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AD5246BKSZ10-RL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
SC-70-6
Configuration
Rheostat
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C