AD5123BCPZ10-RL7
DigiKey Part Number
AD5123BCPZ10-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5123BCPZ10-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5123BCPZ10-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5123BCPZ10-RL7
Detailed Description
Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 128 Taps I2C Interface 16-LFCSP (3x3)
EDA/CAD Models
AD5123BCPZ10-RL7 Models
Voltage - Supply
2.3V ~ 5.5V, ±2.25V ~ 2.75V
Features
Selectable Address
Tolerance
±8%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Number of Circuits
4
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C