ACJS-MV35-5 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 889-ACJS-MV35-5-ND |
Manufacturer | Amphenol Audio |
Manufacturer Product Number | ACJS-MV35-5 |
Description | 3.5MM STEREO VERT METAL NUT SCHE |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Press-Fit, Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ACJS-MV35-5 Models |
Category | Shielding Unshielded |
Mfr | Features Mounting Hardware, Thread Lock |
Series | Operating Temperature -25°C ~ 70°C |
Packaging Bulk | Voltage - Rated 34V |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 10 A |
Connector Type Phone Jack | Contact Material - Plating Tin |
Gender Female | Body Color Silver, Black |
Industry Recognized Mating Diameter | Contact Material Brass |
Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 5 Contacts | Panel Hole Size 0.236" (5.99mm) |