082-4426-11RFX
082-4426-11RFX
082-4426-11RFX
DigiKey Part Number
ARFX1882-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
082-4426-11RFX
Description
CONN N PLUG STR 50 OHM CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N Type Connector Plug, Male Pin 50 Ohms Free Hanging (In-Line) Crimp
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
082-4426-11RFX Models
Category
Number of Ports
1
Mfr
Housing Color
Silver
Packaging
Bulk
Center Contact Material
Brass
Part Status
Active
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Plug, Male Pin
Body Finish
Nickel
Contact Termination
Crimp
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Crimp
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
1500 V
Cable Group
RG-8, 8A, 9, 9A, 9B, 87, 213, 214, 225, 302, 393
Mating Cycles
500
Fastening Type
Threaded
Insertion Loss
0.15dB
Frequency - Max
11 GHz