SDB-25PMMS-SL8001
DigiKey Part Number
SDB-25PMMS-SL8001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDB-25PMMS-SL8001
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Color
Black
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Wire Gauge
22-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C