M12A-12BMMA-SL7001
DigiKey Part Number
1754-M12A-12BMMA-SL7001-ND
Manufacturer
Amphenol LTW
Manufacturer Product Number
M12A-12BMMA-SL7001
Description
CONN PLUG MALE 12P GOLD SLDR CUP
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Series
Features
Backshell
Current Rating (Amps)
1.5A
Connector Type
Voltage Rating
30VAC/DC
Number of Positions
12
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C