20021121-00016C4LF
20021121-00016C4LF
DigiKey Part Number
609-3697-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-3697-1-ND - Cut Tape (CT)
609-3697-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021121-00016C4LF
Description
CONN HEADER SMD 16POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 16 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20021121-00016C4LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Positions
Features
Pick and Place
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
125VAC