77313-852-16LF
DigiKey Part Number
609-77313-852-16LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-852-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
77313-852-16LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.374" (9.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Packaging
Bag
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.100" (2.54mm)