77313-485-14LF
DigiKey Part Number
609-77313-485-14LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-485-14LF
Description
BERGSTIK
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-485-14LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.413" (10.50mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.626" (15.90mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
78.7µin (2.00µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact