6STD25SCT99S40X
DigiKey Part Number
626-1172-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6STD25SCT99S40X
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.189" (4.80mm)
Number of Rows
2
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C