Image for 4STD15PAM99A10X is not available
4STD15PAM99A10X
DigiKey Part Number
4STD15PAM99A10X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4STD15PAM99A10X
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Contact Finish
Gold
Mfr
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Wire Gauge
20 AWG
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C