ACJS-NV35-3
DigiKey Part Number
889-ACJS-NV35-3-ND
Manufacturer Product Number
ACJS-NV35-3
Description
3.5MM TRS NO THREAD VERT PCB SCH
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Press-Fit, Solder
Category
Termination
Press-Fit, Solder
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Voltage - Rated
34V
Current Rating (Amps)
10 A
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Panel Hole Size
0.236" (5.99mm)