Image for VC0900500000G is not available
VC0900500000G
DigiKey Part Number
VC0900500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0900500000G
Description
TERM BLOCK HDR 9POS 7.62MM
Detailed Description
9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Current - UL
32 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
9
Positions Per Level
9
Pitch
0.300" (7.62mm)
Contact Tail Length
0.197" (5.00mm)
Insulation Height
0.563" (14.30mm)