VC0500510000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Image for VC0500510000G is not available
VC0500510000G
DigiKey Part Number
VC0500510000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0500510000G
Description
TERM BLOCK HDR 5POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
32 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
5
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
5
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.300" (7.62mm)
Contact Tail Length
0.197" (5.00mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
1.142" (29.00mm)