VC0300500000G
VC0300500000G
VC0300500000G
DigiKey Part Number
609-3952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0300500000G
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VC0300500000G Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
32 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Box
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
3
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
3
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.300" (7.62mm)
Contact Tail Length
0.197" (5.00mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.563" (14.30mm)