VC0201500000G
DigiKey Part Number
609-4136-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VC0201500000G
Description
TERM BLOCK HDR 2POS 7.62MM
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Current - UL
32 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Blade Pins, Shrouded (4 Side)
Features
Mating Flange
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
2
Contact Material
Copper Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic Resin
Pitch
0.300" (7.62mm)
Contact Tail Length
0.197" (5.00mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.563" (14.30mm)