TJ0631030000G
TJ0631030000G
TJ0631030000G
DigiKey Part Number
TJ0631030000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TJ0631030000G
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.81MM
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
10 A
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Wire Gauge or Range - mm²
1.5mm²
Color
Black
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Positions
6
Positions Per Level
6
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw
Housing Material
Thermoplastic
Insulation Height
0.437" (11.10mm)
Current - IEC
10.5A
Base Product Number
Voltage - IEC
300 V