TC0323620000G
TC0323620000G
TC0323620000G
DigiKey Part Number
TC0323620000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC0323620000G
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 5.08MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Positions Per Level
3
Pitch
0.200" (5.08mm)
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V