5640B2201 NC002
DigiKey Part Number
5640B2201NC002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5640B2201 NC002
Description
CABLE 3COND 22AWG SHLD 500'
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 (1 Triad Twisted) Conductor Multi-Conductor Cable 22 AWG Foil 500.0' (152.4m)
Category
Shield Type
Foil
Mfr
Length
500.0' (152.4m)
Packaging
Spool
Features
Drain Wire
Part Status
Active
Voltage
300 V
Cable Type
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Number of Conductors
3 (1 Triad Twisted)
Jacket (Insulation) Thickness
0.0380" (0.965mm)
Wire Gauge
Conductor Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Conductor Strand
7/28
Shield Material
Aluminum
Conductor Material
Copper, Bare
Shield Coverage
100%
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Jacket (Insulation) Diameter
0.201" (5.11mm)