AOK150V120X2
DigiKey Part Number
785-AOK150V120X2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AOK150V120X2
Description
1200V SILICON CARBIDE MOSFET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 20A (Tc) 115W (Tj) Through Hole TO-247
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.6V @ 3.9mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
28.3 nC @ 15 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
+15V, -5V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
664 pF @ 800 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
115W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-247
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
15V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
195mOhm @ 3.9A, 15V