ASEK712ELC-20A-T-DK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Allegro MicroSystems
In Stock: 20
Datasheet
ASEK712ELC-20A - Current Sensor Sensor Evaluation Board
ASEK712ELC-20A-T-DK
DigiKey Part Number
620-1429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ASEK712ELC-20A-T-DK
Description
BOARD EVAL FOR ASEK712ELC-20A
Customer Reference
Detailed Description
Category
Sensitivity
100mV/A
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Embedded
No
Part Status
Not For New Designs
Utilized IC / Part
ASEK712ELC-20A
Sensing Range
-20 A ~ 20 A