ACS72981ELRATR-200B5
DigiKey Part Number
620-ACS72981ELRATR-200B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS72981ELRATR-200B5
Description
CURRENT SENSOR HE 200A 7-PSOF
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor ±200A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 7-PowerSMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS72981ELRATR-200B5 Models
Category
Accuracy
±3.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Response Time
1.8µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
14mA (Typ)
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Grade
Automotive
Current - Sensing
Qualification
AEC-Q100
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Mounting Type
Sensitivity
6.6mV/A
Package / Case
7-PowerSMD Module
Frequency
DC ~ 250kHz
Supplier Device Package
7-PSOF
Linearity
±0.8%