ACS724LMATR-20AB-T
DigiKey Part Number
620-1985-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1985-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1985-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS724LMATR-20AB-T
Description
CURRENT SEN HE/DIFF 20A 16-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Differential Bidirectional 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Category
Accuracy
±1.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Automotive
Current - Sensing
Sensitivity
100mV/A
Package / Case
16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Frequency
DC ~ 120kHz
Supplier Device Package
16-SOIC
Linearity
±1.5%