ACS724LLCTR-2P5AB-T
DigiKey Part Number
620-ACS724LLCTR-2P5AB-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS724LLCTR-2P5AB-TCT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS724LLCTR-2P5AB-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS724LLCTR-2P5AB-T
Description
CURRENT SEN HE/OL 2.5A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS724LLCTR-2P5AB-T Models
Category
Accuracy
±6.5%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Response Time
4µs
Current - Supply (Max)
14mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Sensitivity
800mV/A
Mounting Type
Frequency
DC ~ 120kHz
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Linearity
±1.5%