ACS709LLFTR-20BB-T
DigiKey Part Number
620-1337-2-ND - Tape & Reel (TR)
620-1337-1-ND - Cut Tape (CT)
620-1337-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS709LLFTR-20BB-T
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A 24-QSOP
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ACS709LLFTR-20BB-T Models
Category
Linearity
±0.25%
Mfr
Accuracy
±2%
Voltage - Supply
3V ~ 5.5V
Response Time
4µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
14.5mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
24-SSOP (0.154", 3.90mm Width)
Sensitivity
56mV/A
Supplier Device Package
24-QSOP
Frequency
DC ~ 120kHz