ACS37010LLZATR-050B3
DigiKey Part Number
620-ACS37010LLZATR-050B3TR-ND - Tape & Reel (TR)
620-ACS37010LLZATR-050B3CT-ND - Cut Tape (CT)
620-ACS37010LLZATR-050B3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACS37010LLZATR-050B3
Description
CURRENT SENSOR HE 50A 6-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Hall Effect Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Category
Frequency
450kHz
Mfr
Accuracy
±1.5%
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Response Time
1.3µs
For Measuring
DC
Current - Supply (Max)
18mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width), 6 Leads
Sensitivity
26.4mV/A