AMEL5-24S277HALPZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2721-AMEL5-24S277HALPZ-ND |
Manufacturer | aimtec |
Manufacturer Product Number | AMEL5-24S277HALPZ |
Description | AC/DC CONVERTER 24V 5W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 208mA 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features DC Input Capable, Universal Input |
Manufacturer aimtec | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Series | Efficiency 81% |
Packaging Bulk | Mounting Type Through Hole |
Part Status Active | Package / Case 4-DIP Module |
Type Enclosed | Size / Dimension 1.80" L x 1.00" W x 0.85" H (45.7mm x 25.4mm x 21.5mm) |
Number of Outputs 1 | Approval Agency CE, cURus, UKCA, EN, IEC, UL |
Voltage - Input 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC | Standard Number 60335-1; 61558-1; 62368-1 |
Voltage - Output 1 24V | Line Regulation ±0.5% |
Current - Output (Max) 208mA | Load Regulation ±1% |
Power (Watts) 5 W | Weight 0.081 lb (37.0 g) |