P700L-72-2.0
DigiKey Part Number
5433-P700L-72-2.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P700L-72-2.0
Description
FUSE, SURFACE MOUNT, 72V, 2.0A,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 A 72 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Voltage Rating - DC
Series
Response Time
Fast Blow
Packaging
Strip
Package / Case
Part Status
Active
Melting I²t
12.5
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Fuse Type
DC Cold Resistance
0.075 Ohms