T0603FF0200TM
DigiKey Part Number
5673-T0603FF0200TMTR-ND - Tape & Reel (TR)
5673-T0603FF0200TMCT-ND - Cut Tape (CT)
5673-T0603FF0200TMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T0603FF0200TM
Description
THIN FILM FUSE, 65VDC, .2A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 35 V 65 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A AC, 13A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.0014
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.30mm)
Voltage Rating - AC
35 V
DC Cold Resistance
1.3 Ohms