ATS-HP-F7L100S70W-016
DigiKey Part Number
ATS2156-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS-HP-F7L100S70W-016
Description
HEAT PIPE FLAT 3.5X11.2X100MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Pipe Flat Copper Sintered
Category
Wick Type
Sintered
Manufacturer
Advanced Thermal Solutions Inc.
Length
3.937" (100.00mm)
Packaging
Bulk
Width
0.441" (11.20mm)
Part Status
Active
Height
0.138" (3.50mm)
Type
Heat Pipe
Operating Temperature
30°C ~ 120°C
Attachment Method
Epoxy or Solder
Material
Copper
Shape
Flat
Working Fluid
Distilled Water
Power - Cooling
61.0W @ 100mm