ATM065T-A120 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5151-ATM065T-A120-ND |
Manufacturer | Adapter Technology |
Manufacturer Product Number | ATM065T-A120 |
Description | 12V, 5A 65W AC medical desktop a |
Customer Reference | |
Detailed Description | 12V 60 W AC/DC External Adapter Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 60 W |
Manufacturer Adapter Technology | Applications Medical |
Packaging Bulk | Efficiency 88% |
Part Status Active | Operating Temperature 0°C ~ 40°C |
Voltage - Input 100 ~ 240 VAC | Cord Length 60.2" (1.50m) |
Voltage - Output 12V | Size / Dimension 4.69" L x 2.36" W x 1.42" H (119.0mm x 60.0mm x 36.0mm) |
Current - Output (Max) 5A | Approval Agency CB, CE, cUL, FCC, PSE, TUV, UL |