SMC-2-80-1-GT
SMC-2-80-1-GT
SMC-2-80-1-GT
DigiKey Part Number
2057-SMC-2-80-1-GT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMC-2-80-1-GT
Description
MACHINE PIN SOCKET 80P 2.54MM PI
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Part Status
Active
Insulation Color
Black
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100V, 150VDC
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)